gounagoun
10 آذر 1401 - 09:02

چگونه «نتانیاهو» در انتخابات به اکثریت رسید؟

پیروزی راستگرایان به رهبری «نتانیاهو» در انتخابات اخیر کنست رژیم صهیونیستی حاصل یک اختلاف در احزاب فلسطینی و گسستی بود که رهبر حزب «خانه یهود» در میان مخالفان «نتانیاهو» به وجود آورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در پنجمین انتخابات متوالی رژیم صهیونیستی از سال 2018 میلادی تا کنون یک بار دیگر «بنیامین نتانیاهو» با ائتلافی که در کنار راستگرایان افراطی و تندروهای مذهبی تشکیل داد توانست اکثریت کرسی های کنست رژیم صهیونیستی را به دست آورد. اگرچه به دست آوردن 64 کرسی برای نتانیاهو یک موفقیت به حساب آمد اما این پیروزی در انتخابات به کمک دو اقدام متفاوت از سوی یک حزب راستگرا و یک حزب فلسطینی به دست آمد و اگر این دو اقدام به وجود نمی‌آمد، نتانیاهو نمی توانست اکثریت کرسی های کنست را در اختیار گیرد.

کمک آیلت شاکد به لیکود

«آیلت شاکد» که در دولت های گذشته رژیم صهیونیستی به عنوان وزیر دادگستری و کشور حضور داشت، پس از فروپاشی ائتلافی که «نفتالی بنت» به وجود آورده بود به ریاست حزب «یمینا» رسید. علت این جابه جایی آن بود که «نفتالی بنت» با فروپاشی ائتلافی که در کابینه ایجاد کرده بود به شدت در عرصه سیاسی افول کرد. این افول تا جایی بود که او را به کناره گیری از سیاست نیز پیش برد. هرچند اینگونه نشد و «بنت» از عرصه سیاسی کنار نرفت اما ریاست حزبی را که با کمک «شاکد» ایجاد کرده بود به وی سپرد.

با ریاست «شاکد» در حزب «یمینا»، افول این حزب نیز آغاز شد تا جایی که آستانه حداقل کرسی لازم برای ورود به کنست را از دست داد. با این اتفاق، «آیلت شاکد» به حزب گذشته خود یعنی «خانه یهود» نقل مکان کرد. این امر موجب شد ائتلافی مخالفان نتانیاهو 6 کرسی حزب «یمینا» را از دست دهند.

از سوی دیگر «شاکد» به دلیل گرایش شدیدی که به «نتانیاهو» داشت به سمت راستگرایان رفت و اعلام کرد با «نتانیاهو» ائتلاف خواهد کرد. در حقیقت «شاکد» موجب شد مخالفان نتانیاهو 6 کرسی را از دست بدهند و با رفتن به سمت راستگرایان تعداد کرسی های خود را نیز به آنها بدهد. با گذشت زمان نظرسنجی های جدید نشان داد «خانه یهود» به ریاست «آیلت شاکد» نیز به آستانه حداقل کرسی لازم برای ورود به کنست دست نمی یابد اما این مسئله باعث نشد که «شاکد» از انتخابات کناره گیری کند و در کوره رقابت باقی ماند. همین امر موجب شد تعداد قابل توجهی از آرائی که می توانست به سبد مخالفان نتانیاهو ریخته شود به سمت حزب «خانه یهود» آمد و همین امر موجب شد مخالفان نتانیاهو به گونه ای متضرر شوند که حتی حزب «مرتص» نتواند به حداقل 4 کرسی برسد و خارج از کنست باقی ماند. همین 4 کرسی به سبد «نتانیاهو» و راستگرایان ریخته شد و موجب رسیدن آنها به اکثریت شد.

جدایی احزاب فلسطینی

علت دومی که موجب شد «نتانیاهو» و هم ائتلافی هایش بتوانند 64 کرسی را در انتخابات 1 نوامبر 2022م. کسب کنند جدا شدن فهرست مشترک عربی از هم بود. فلسطینی های سرزمین های 1948 که بیشتر از فهرست مشترک عربی به ریاست ایمن عوده و فهرست متحد عربی به ریاست منصور عباس حمایت می کنند آراء خود را در انتخابات گذشته به این دو ائتلاف دادند. اما در انتخابات 2022م. فهرست متحد عربی از هم پاشید و دو حزب «خداش تعال» و «بلد» به طور جداگانه در انتخابات شرکت کردند. «هداش تعال» به ریاست ایمن عوده به 5 کرسی دست یافت اما حزب «بلد» نتوانست به آستانه 4 کرسی برسد و نتیجه آن شد که 4 کرسی آن دو تکه شد و بخشی از آن به سبد «هداش تعال» و بقیه آن به سبد راستگرایان ریخت.

در حقیقت جدایی دو حزب عربی موجب شد 10 کرسی این فهرست به 5 کرسی کاهش یافت و مابقی آن نیز به سمت راستگرایان برود. اگر حزب فلسطینی «بلد» می توانست دست کم 4 کرسی را به دست آورد یا اگر فهرست متحد عربی از هم نمی پاشید و همان 10 کرسی انتخابات قبل و نظرسنجی های نزدیک انتخابات را کسب می کرد، حالا نتانیاهو به جای 64 کرسی، 60 کرسی در اختیار داشت و از اکثریت برخوردار نبود.

به طور کلی باید گفت اکثریتی که نتانیاهو و هم ائتلافی هایش به دست آوردند حاصل اختلاف فلسطینی های ساکن سرزمین های 1948 و سوزاندن بخشی از آراء مخالفان «نتانیاهو» توسط «آیلت شاکد» بود. اگر 6 کرسی «یمینا» دست کم در حداقل کرسی های لازم یعنی 4 کرسی باقی می ماند و اگر حزب «بلد» به 4 کرسی می رسید حالا راستگرایان از این 8 کرسی دست کم 4 کرسی آن را به دست نمی آوردند و قطعاً کمتر از نصف به علاوه 1 را به دست آورده بودند و وضعیت به گونه ای دیگر بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891244